ż

Skip to main content

Scholarships & Awards

SCHOLARSHIPS AND AWARDS 2023

Announcements for the 41st ż Jazz Festival scholarship and award recipients will be made here on March 31st, 2023

Donor Contributors


Core Competency Awards

Long & McQuade Music is providing twelve $50 Gift Certificates for a total award contribution of $600



Tom Lee Music is providing twelve $50 Gift Certificates for a total award contribution of $600



Picture1.pngMatterhorn Music is providing twelve $50 Gift Certificates for a total award contribution of $600


Scholarships


William & Alice Singular Memorial Scholarship is providing a $1000 scholarship for either a Grade 12 student attending post secondary music studies, or all other grades student can use it towards music workshops.

Recipient:  Matea Pfortmueller, Semiahmoo

Peninsula Arts Foundation is providing a $500 cash award in memory of South Surrey band teacher, Lorna Graham, to a student from Earl Marriott, Elgin Park, or Semiahmoo Secondary

Recipient:  William Ji, Elgin Park




Vancouver Community College is providing a $750 entrance scholarship for their VCC Music Diploma program, which can be claimed upon a successful candidate audition.

Recipient:  Rigby Doste, Queen Elizabeth  


Gallacher Investments Inc. is providing two $250 scholarship awards towards music enrichment.

Recipient:  Sarah Stevenson, Wellington
Recipient:  Bea Lagrisola, Holy Cross





 




Thank you for the music society is providing a $500 cash award in memory of Surrey resident, Kurt Willard Turner towards music enrichment.

Recipient:  Eugene Lee, Ecole Salish


VSO School of Music is providing two $590 full tuition scholarships to the VSO school of Music Summer JAzz Workshops.

Recipient:  Judah Rodway, Pacific Academy
Recipient:  Liz Kim, Semiahmoo













Awards

Junior Jazz Band

CategoryAwarded ToSchool
Outstanding Performance - Saxophone Player    Daniel FangSemiahmoo
Outstanding Performance - Trumpet Player    Eugene LeeEcole Salish
Outstanding Performance - Lead Trumpet PlayerLead Trumpet Section Semiahmoo Garde 10 Jazz BandSemiahmoo
Outstanding Performance - Trombone Player *Tomma LettSouthridge
Outstanding Performance - Rhythm SectionSemiahmoo Grade 10 Jazz Band
Semiahmoo
Outstanding Performance - PianoChristopher KimNorth Surrey
Outstanding Performance - Guitar PlayerMax ReinheimerElgin Park
Outstanding Performance - Auxillary PercussionNathan RosboroughDW Poppy
Outstanding Performance - Bass PlayerMax XiaoSemiahmoo
Outstanding Performance - DrummerTainn EllersdorferSemiahmoo
Outstanding Performance - MusicianChristopher KimNorth Surrey
Outstanding Performance - Junior Jazz Band   Semiahmoo Grade 10 Jazz Band
Semiahmoo

Junior / Senior Jazz Band

CategoryAwarded ToSchool
Outstanding Performance - Saxophone Player    Angus SunFleetwood
Outstanding Performance - Trumpet Player    Toby MarSt. George's School
Outstanding Performance - Lead Trumpet PlayerEzekiel GarrovillasNotre Dame
Outstanding Performance - Trombone Player *David BuiGuildford Park
Outstanding Performance - Rhythm SectionHoly Cross Jazz ONE
Holy Cross Regional High School
Outstanding Performance - Piano Player    Aaron LucianoHoly Cross Regional High School
Outstanding Performance - Guitar Player    Jay WooHoly Cross Regional High School
Outstanding Performance - Auxillary Percussion    Matthew McNair Jazz BandMatthew McNair
Outstanding Performance - Bass PlayerTony Ilic 
Ecole Salish
Outstanding Performance - DrummerJaronHoly Cross Regional High School
Outstanding Performance - MusicianToby MarSt. George's School
Outstanding Performance - Junior/Senior Jazz Band   Holy Cross Jazz ONEHoly Cross Regional High School

Senior Jazz Band

CategoryAwarded ToSchool
Outstanding Performance - Saxophone Player    Tait PledgerSemiahmoo
Outstanding Performance - Trumpet Player    Justin RaoSemiahmoo
Outstanding Performance - Lead Trumpet PlayerMatea PfortmuellerSemiahmoo
Outstanding Performance - Trombone Player *Leo ZhouPacific Academy
Outstanding Performance - Rhythm SectionSemiahmoo Grade 11 Jazz Band
Semiahmoo
Outstanding Performance - Piano Player    Judah RudwayPacific Academy
Outstanding Performance - Guitar Player    Daniel BrunelleThe Abbotsford School of Integrated Arts - Sumas Mountain Campus (ASIA Sumas)
Outstanding Performance - Auxillary Percussion    Adam OlsenElgin Park
Outstanding Performance - Auxillary Percussion  
Nico HeinElgin Park
Outstanding Performance - Bass PlayerKoen PodritskieWellington
Outstanding Performance - DrummerJosh NolanSemiahmoo
Outstanding Performance - MusicianElijah GeddesWellington
Outstanding Performance - Senior Jazz Band   Semiahmoo Grade 11 Jazz Band
Semiahmoo

Combos

CategoryAwarded ToSchool
Outstanding Performance - Junior Jazz Combo    7th DegreesSemiahmoo
Outstanding Performance - Senior Jazz Combo    Salish Sr.ComboEcole Salish

Vocal Soloist / Ensemble

CategoryAwarded ToSchool
Outstanding Performance by Junior/Senior SoloistNika RotolHoly Cross Regional High School
Outstanding Performance by Junior/Senior Vocal EnsembleHoly Cross Regional High School - 160th St.
Holy Cross Regional High School
Outstanding Performance by Senior SoloistCourtney CastresSt.Thomas More Collegiate
Outstanding Performance by Senior Vocal EnsembleSt.Thomas More Collegiate - Jazz Singers
St.Thomas More Collegiate

* Outstanding Performance - Trombone Player Award in each category is presented as the "Bob Graham Memorial Award" plaque. Bob Graham, a professional trombone player and long-time Surrey Music Educator, was an influential mentor to other band teachers and a great support of Jazz in Surrey schools.

Scholarship and Award recipients will receive their plaques and scholarship information through their school.  

image description
Back to top